Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością 2024”

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Usługi asystencji świadczone są nieodpłatnie

 

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim ogłasza nabór wniosków do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego otrzymanych od Ministra.

 

Cel Programu:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi  opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Usługi asystencji świadczone są nieodpłatnie.

Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  3. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  4. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  5. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Usługi asystencji polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością  w różnych sferach życia, w tym:

  1. wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny
  2. osobistej;
  3. wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  4. wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  5. wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

 

Procedura zgłoszenia uczestników Programu.

W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:

  1. Karta zgłoszenia do Programu.
  2. Zakres czynności asystenta.
  3. Podpisana informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych,
  4. Kopia orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Druki do pobrania w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim, Grojec ul. Beskidzka 100 , 32-600 Oświęcim oraz na dole komunikatu

 

Ważne! Uczestnik Programu samodzielnie wybiera asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny, opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem Programu. Za członków rodziny należy uznać wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

W przypadku braku wskazania wybór asystenta dokonywany jest przez tut. Ośrodek

 

Komplet dokumentów należy składać do 26 stycznia 2024 r. bezpośrednio w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim , Grojec ul. Beskidzka 100, 32-600 Oświęcim lub za pośrednictwem poczty na adres jw.

 

Rodzaj usług i ich zakres godzinowy będą uzależnione od  osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności. 

 

Przewidywana liczba uczestników to 24 osoby w tym:

  • 4  osoby posiadających orzeczenie o znacznym stopniu z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 9  osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu,
  • 3 osoby z umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 5  osoby z umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • 3 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami.

 

Po 26 stycznia 2023 r. nabór będzie nadal otwarty, lecz usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego.
 

W przypadku pytań, wątpliwości lub trudności z wypełnieniem dokumentów prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Martą Lach telefon (0-33) 846 64 23, mail: m.lach@ops.gminaoswiecim.pl

 

Link do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2024 – edycja 2023:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

 

Tagi