Od dnia 1 stycznia 2022 r. wnioski o wypłatę świadczenia na nowo narodzone dzieci należy składać do ZUS. Natomiast od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o wypłatę świadczenia na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej ZUS
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z\s w Grojcu będzie kontynuował wypłaty dotąd przyznanych świadczeń do dnia 31 maja 2022 r.
ZMIANY W 500+ od 1 lipca 2019r.
Informujemy, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu został wyznaczony do realizacji zadań wynikających z Ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tj. Programu Rodzina 500plus.
Wnioski o ustalenie uprawnienia do świadczenia wychowawczego można składać :
- elektronicznie za pomocą :
► portal empatia.mrpips.gov.pl
► portalu PUE-ZUS
► systemu bankowości elektronicznej
- tradycyjnie (papierowo) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Oświęcimiu z/s w Grojcu, ul. Beskidzka 100 - pokój nr 6, tel. (33) 846 64 35.
Druki wniosków można już pobrać z GOPS lub ze strony internetowej www.gops.gminaoswiecim.pl
Wnioski o kontynuację świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2021/2022 że będzie można składać :
1. od dnia 1 lutego 2021r. - drogą elektroniczną
2. od dnia 1 kwietnia 2021r. - wnioski papierowe.
Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500,00 zł miesięcznie na każde uprawnione dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Od dnia 1 lipca 2019r. świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko nie jest już uzależnione jest od dochodu rodziny.
Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okresy świadczeniowe trwające obecnie od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku.
Wypłata świadczeń następować będzie na wskazane konto bankowe lub w kasie Banku Spółdzielczego.
Świadczenia wychowawcze za granicą
Od 01 maja 2004r. obywatele polscy, przemieszczający się w granicach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego uzyskali prawo do świadczeń na dzieci w innych państwach członkowskich UE i EOG. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego.
Instytucją realizującą zadania z tego zakresu w województwie małopolskim dotychczas był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.
Od dnia 01.01.2018r. zadania te przejął Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Plac Na Stawach 3, tel. (12) 430 29 73
Pytania w sprawie możliwości uzyskania świadczeń rodzinnych za granicą prosimy kierować do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie została wprowadozna następująca metoda uzyskiwania informacji :
- Wnioskodawcy są informowani o możliwości uzyskania wszystkich informacji o potrzebnych dokumentach i pomocy urzędników przy kompletowaniu dokumentacji i/lub uzupełnianiu wniosków w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej lub w Urzędach Gmin. Wnioskodawcy nie są wzywani do złożenia wyjaśnień i/lub osobistego stawiennictwa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Zebranie całości dokumentacji na etapie składania wniosku w gminie spowoduje, że wniosek jest rozpatrywany sprawniej, bez prowadzenia dodatkowej korespondencji w sprawie.
- W dalszym ciągu informację o stanie sprawy o ustalenie koordynacji można uzyskać za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Adres strony internetowej: www.malopolska.uw.gov.pl
- Uruchomiona jest specjalna infolinia dla wnioskodawców nr tel. 12 430 29 73. Po podaniu numeru pesel można będzie uzyskać informacje o dacie wpływu wniosku, statusie sprawy oraz lokalizacji wpływu wniosku. Infolinia umożliwia uzyskanie informacji dla Mieszkańców całej Małopolski.
- W razie potrzeby osobistego kontaktu pracownicy Wojewody przyjmują wnioskodawców w Krakowie :
- w poniedziałki w godz. 14.00 - 17.00
- od wtorku do piątku w godz.8.00 - 11.00
Więcej informacji dotyczących Programu Rodzina 500plus znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej : www.gov.pl/web/rodzina
Nowy okres zasiłkowy w 500+
Informator 500+
Skrócony Informator 500+