Święto Stroju Ludowego i Narodowego 2024

20 lipca 2024 roku po raz kolejny nasza gmina obchodziła Święto Stroju Ludowego i Narodowego. W tym roku wydarzenie odbywało się w Starych Stawach.

VI edycję święta rozpoczęła uroczysta, polowa msza św. Po niej, zebranych gości przywitali prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Obaj Panowie jednym głosem podkreślali wkład Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji senioralnych w promowanie kultury naszego regionu oraz ich zaangażowanie w organizację wydarzeń na terenie miasta i gminy. W swoich przemówieniach – zarówno pan wójt jak i pan prezydent – podkreślali owocną współpracę między gminą i miastem i wyrażali chęć dalszej współpracy na rzecz integracji obu społeczności.

Następnie, jak co roku, uczestnicy wydarzenia poproszeni zostali do odtańczenia tradycyjnego poloneza. Boisko na Starych Stawach wypełnił uśmiechnięty i wielobarwny korowód tańczących.
Gdy ucichła melodia poloneza, nadszedł czas na występ Moniki Błokowskiej, która wykonała utwór
pt. „Con Te Partirò”, po czym na scenę wyszły jej koleżanki z zespołu „Stawowianki”, aby wspólnie zaśpiewać regionalne utwory.

Następną atrakcją dla zebranych gości, był pokaz mody, który podzielony został na trzy części. Panie
z Amatorskiego Ruchu Teatralnego oraz Klubu Seniora Zaborze, ukazały zebranym potencjał tkwiący
w tradycyjnych elementach stroju ludowego oraz tego jak łatwo i zgrabnie, można wkomponować
je we współczesne stylizacje.

Po uczcie dla oczu, nadszedł czas na coś dla melomanów. Na scenie zagościł zespół „PrzeCisza”
z Przeciszowa, który swoim występem skradł serca słuchaczy, których niedosyt zmusił występujących do wykonania bisa.

Niczym kwietniowa pogoda zmieniały się również kreacje współprowadzącej Moniki Błokowskiej, która zaprezentowała się jeszcze dwukrotnie, wykonując „Can’t help falling in love” Elvisa Presleya oraz „Niech żyje bal” – Maryli Rodowicz.

Święto Stroju Ludowego i Narodowego było również okazją do pożegnania przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich pani dyrektor OKSiR Jadwigi Szczerbowskiej, która przechodzi na zasłużoną emeryturę. Za swoją działalność na rzecz kultury i promowania działalności Kół Gospodyń Wiejskich, pani dyrektor Szczerbowska została uhonorowana statuetką przez Zarząd Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku Białej.

Na zebranych gości czekało mnóstwo gier i zabaw m.in.: quizy, krzyżówka, konkurs tańca czy potyczki teatralne.

Wydarzenie zakończyło przemówienie wójta gminy Oświęcim Mirosława Smolarka, który podziękował paniom z KGW Stare Stawy, wręczając pamiątkowy dyplom.