Protokoły z posiedzeń Zespołu Interdyscyplinarnego w 2022 r.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

z dnia 24 marca 2022 r.

 

24 marca br. w siedzibie tutejszego Ośrodka odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy  w rodzinie. W spotkaniu wzięło udział 11 osób.

Przybyłych gości powitała Pani Anna Chojnacka- Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego.

 

Na wstępie przedstawiono zmiany w składzie Zespołu Interdyscyplinarnego gminy Oświęcim. Zarządzeniem Wójta Gminy Oświęcim z dnia 1 lutego 2022r. do Zespołu powołano panią Aleksandrę Domarzewską, pełniącą funkcję Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obecnie Zespół liczy 20 osób tj. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Z-ca dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pełnomocnik Wójta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji, przedstawiciele gminnych placówek oświatowych, kurator zawodowy wydziału karnego z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej oraz psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

 

Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Oświęcim z dnia 27 października 2010r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania, corocznie Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego składa Radzie Gminy Oświęcim sprawozdanie z pracy Zespołu.

W trakcie spotkania zapoznano uczestników ze sprawozdaniem z działalności Zespołu Interdyscyplinarnego dla Gminy Oświęcim na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie za 2021 rok .

 

Na koniec spotkania uczestnikom zostało przedstawione pismo Rzecznika Praw Obywatelskich pana Marcina Więcka. Dotyczyło ono sytuacji kobiet i dziewcząt w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Rzecznik zwrócił uwagę na potrzebę uwzględnienia szczególnej sytuacji kobiet i dziewcząt szukających schronienia w Polsce. Podkreślał, że obowiązkiem organów państwa jest zapewnienie ochrony uchodźczyniom przed wszelkimi naruszeniami, a w szczególności przemocy ze względu na płeć, włącznie z przemocą seksualną. Dodatkowo Rzecznik podkreślał ważność podejmowania działań prewencyjnych , a w przypadku naruszeń udzielania pomocy specjalistycznej, wsparcia prawnego, psychologicznego i medycznego dla kobiet i dziewcząt, zwłaszcza z doświadczaniem przemocy.

 

Spotkanie odbyło się zgodnie z przyjętym na wstępie harmonogramem. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, usprawiedliwili nieobecność.

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

z dnia 10 czerwca 2022 r.

 

10 czerwca br. w siedzibie tutejszego Ośrodka odbyło się spotkanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyło 15 osób.

 

Przybyłych gości powitała Pani Marta Lach – Zastępca Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Po przedstawieniu harmonogramu spotkania, zostało odczytane sprawozdanie za 2021r. z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie  dla Gminy Oświęcim.

Następnie omówiono przypadki rodzin zamieszkujących gminę Oświęcim, w których zachodziło podejrzenie występowania przemocy w rodzinie.

 

W związku z pobytem na terenie gminy Oświęcim uchodźców z Ukrainy poruszono temat związany z ewentualną przemocą czy też zagrożeniem sytuacjami przemocowymi wśród obywateli Ukrainy. Zapytano o niepokojące sygnały na terenie placówek oświatowych wśród uczniów obywateli Ukrainy. Poinformowano uczestników o możliwości zapewnienia przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej bezpłatnej pomocy psychologicznej przez specjalistę  z Ukrainy.

 

W kolejnym podpunkcie przedstawiono niezbędne informacje w zakresie współpracy dotyczące zgłoszenia przez instytucje niepokojących informacji i konieczności ich przedstawiania do GOPS w formie pisemnej.

 

Na koniec poinformowano, iż w ramach profilaktyki i edukacji społecznej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej planuje zorganizować zajęcia w placówkach oświatowych gminy Oświęcim. Ustalono, że na wrześniowym posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego przedstawiciele szkół i  przedszkoli przedstawią propozycje zajęć edukacyjnych  w tematyce przeciwdziałania przemocy.

 

Spotkanie odbyło się zgodnie z przyjętym na wstępie harmonogramem, nie zgłoszono wolnych wniosków. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, usprawiedliwili nieobecność.

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA

 ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO

z dnia 29 września 2022 r.

 

29 września 2022r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu odbyło się posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w Gminie Oświęcim.  

 

Na wstępie Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przedstawiła zmiany składu Zespołu Interdyscyplinarnego. Z dniem 15 września 2022r. Wójt Gminy Oświęcim powołał w skład Zespołu Interdyscyplinarnego z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu  w rodzinie pana Krzysztofa Teper p.o. Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji oraz pana Dariusza Jakubowskiego Kierownika Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji, ze Szkoły Podstawowej w Grojcu panią Ewelinę Gwóźdź- pedagoga szkolnego.

 

Z dniem 29 września br. powołano panią Renatę Krakowczak – Dyrektora Przedszkola Samorządowego w Porębie Wielkiej. W związku z połączeniem szkoły podstawowej i przedszkola samorządowego w Brzezince poinformowano obecnych o zmianie nazwy placówek na Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzezince.

 

Realizując zadania Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Oświęcim, w drugiej części spotkania  zorganizowano szkolenie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

 

Szkolenie przeprowadził Pan Piotr Piskozub – doktor nauk prawnych, radca prawny, od kilku lat pełnią funkcję konsultanta prawnego zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie; specjalista z zakresu prawa pomocy społecznej.

 

W trakcie szkolenia zostały poruszone zagadnienia dotyczące:

  • izolacji sprawcy przemocy w oparciu o nowe przepisy wprowadzone tzw. „ustawą przeciwprzemocową”  z dnia 30.04.2020 r.,

  • ustawy o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich – omówione zostały nowe zasady postępowania w przypadku osób nieletnich,

  • wybranych zagadnień praktycznych dotyczących prowadzenia procedury NK w tym właściwości organów i przekazywanie NK w przypadku zmiany miejsca zamieszkania uczestników procedury, dostępu do dokumentacji NK i udostępnianie jej innym podmiotom i organom w świetle przepisów ustaw i kodeksów.