Tegoroczne „Wakacje z Biblioteką” w Grojcu oraz filiach obfitowały w intensywne i różnorodne zajęcia dla dzieci. Każdy dzień przynosił nową przygodę, wyzwanie i ogrom radości. Był to czas pełen kreatywności, wspólnej zabawy oraz odkrywania świata poprzez literaturę, sztukę i aktywność ruchową.
W bibliotece w Grojcu rozpoczęliśmy wakacje od tworzenia kolorowych łapaczy słońca, które rozświetliły niejedno dziecięce okno. W kolejnych dniach dzieci ożywiały zużyte książki, tworząc z ich stron trójwymiarowe krajobrazy. Pojawiła się też makieta z rzeką i elementami z klocków LEGO – domy, mosty, fantastyczne postaci i roślinność. Na zakończenie wakacji odbyły się gry i zabawy rozwijające logiczne myślenie: kalambury, tangramy, Koło Fortuny i zabawy z kostkami Story Cubes.
W Rajsku zajęcia miały formę aktywnej zabawy i edukacyjnych łamigłówek. Dzieci brały udział w grach zespołowych, rozgrywkach Uno i strategicznych planszówkach. Malowały także obrazki z pomocą patyczków i wacików, odgadywały słowa, grały w „Głuchy telefon”, a także tworzyły kolorowe ilustracje z motywem „Rajskiego Ptaka” – każda inna, każda wyjątkowa.
We Włosienicy uczestnicy warsztatów tworzyli kolaże i fantazyjne konstrukcje z rurek. Podczas kolejnych spotkań dzieci zamieniały zwykłe kamienie w małe dzieła sztuki – biedronki, pizze, owoce i zwierzęta. Każdy kamyk stał się małą wizytówką naszej biblioteki, gotową wyruszyć w wakacyjną podróż po Polsce.
W Babicach dzieci poznawały przygody Emila i Lotty – bohaterów książek Astrid Lindgren. Tworzyły też własne bajkowe historie, malowały abstrakcyjne kwiaty w wazonach przy użyciu kolorowych rurek oraz doskonaliły równowagę w zabawach ruchowych, odwzorowywały kształty i grały w klasyczne gry logiczne.
W Brzezince najmłodsi zamienili się w detektywów – szukali zaginionych książek, a potem samodzielnie organizowali zabawy w chowanie i odnajdywanie tytułów. Na koniec każdy uczestnik otrzymał Dyplom Małego Detektywa. W kolejny piątek dzieci snuły marzenia o idealnych wakacjach i tworzyły plakaty z ich wizją wypoczynku.
W Porębie Wielkiej dzieci stworzyły makietę bezludnej wyspy pełnej egzotycznych zwierząt, palm i przygód. Nie zabrakło także literackiego pikniku na trawie – wspólnie czytaliśmy bajki i tworzyliśmy własne historie, zdanie po zdaniu. Dzieci kolorowały także relaksacyjne ilustracje i dzieliły się swoimi pomysłami.
Nieodłącznym punktem programu była wycieczka do Chlebowej Chaty, gdzie dzieci mogły poznać życie i pracę naszych przodków. Młócenie cepami, mielenie ziarna, wypiek podpłomyków, poznawanie świata pszczół i degustacja regionalnych przysmaków – to wszystko stworzyło niezapomniane wspomnienia i dało dzieciom cenną lekcję o szacunku do żywności i pracy ludzkich rąk.