Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim ogłasza nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Cel Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od ukończenia 2 r. życia do ukończenia 16 r. życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
‒ poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej tj. odciążenia od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Adresaci Programu :
- Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.
- Ważne! Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust. 1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
- Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością
uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
- Na potrzeby realizacji Programu za opiekuna osoby z niepełnosprawnością uznaje się
opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne lub nad dzieckiem od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności (w tym opiekuna sprawującego opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka)
Formy realizacji Programu :
1. Gmina Oświęcim realizuje Program w dwóch formach:
- W ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością - za uprzednią zgodą gminy – do 240h.
- w ramach pobytu całodobowego za uprzednią zgodą gminy, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – do 14 dni.
- Ilość godzin i dni w ramach pobytu dziennego i całodobowego może zostać ograniczona w zależności od ilości złożonych wniosków i przyznanych gminie godzin opieki i dni pobytu.
- Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi opieki wytchnieniowej.
- Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać osobę świadczącą usługi opieki wytchnieniowej i wskazać ją w Karcie zgłoszenia do programu pod warunkiem, że nie jest ona członkiem rodziny lub opiekunem osoby niepełnosprawnej. W przypadku braku takiego wskazania wybór osoby dokonywany jest przez OPS Gminy Oświęcim.
- W przypadku pobytu całodobowego uczestnik musi wskazać placówkę spełniająca wymogi Programu.
Przyjmowanie wniosków :
Osoby opiekujące się osobami zależnymi, chętne do skorzystania z Programu prosimy o składanie
do 24 stycznia 2025 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim w Grojcu ul. Beskidzka 100 bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty, dokumentów niezbędnych do udziału w Programie :
- Karta zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
- Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych- podpisana
- Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
- Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia i sytuacji życiowej uczestnika Programu oraz osoby z niepełnosprawnością.
Po upływie ww. terminu nabór będzie otwarty, aż do wyczerpania limitu godzin i miejsc.
Rodzaj usług i ich zakres godzinowy będą uzależnione od stanu zdrowia i sytuacji osobistej uczestników programu i osób z niepełnosprawnością.
Druki są do pobrania w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Oświęcim w Grojcu ul. Beskidzka 100 oraz na dole komunikatu.
Szczegółowych informacji w sprawie Programu udzielają Małgorzata Waliczek oraz Beata Skęczek tel. (+48) 33 846 64 23 email. m.waliczek@ops.gminaoswiecim.pl, b.skeczek@ops.gminaoswiecim.pl
Treść Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego : https://niepelnosprawni.gov.pl/download/program-ow-jst-2025-06.11.2024-1730903436.pdf